Logo Miasta Kudowa Zdrój
Powróć do: OCHRONA ŚRODOWISKA

SZAMBA I PRZYDOMOWE OCZYSZCZALNIE ŚCIEKÓW

Właściciele nieruchomości, którzy nie mają możliwości podłączenia się do sieci kanalizacyjnej obowiązani są wyposażyć swoją nieruchomość w zbiornik bezodpływowy lub przydomową oczyszczalnię ścieków.

Nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nałożyła od 1 stycznia 2023 roku na wszystkie gminy w Polsce obowiązek przeprowadzenia kontroli każdej nieruchomości w zakresie m.in. posiadania umów, dowodów uiszczenia opłat za opróżnianie i wywóz nieczystości ciekłych.

Na podstawie art. 6 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. 2022 poz. 2519 ze zm.), „Właściciele nieruchomości, którzy pozbywają się z terenu nieruchomości nieczystości ciekłych, oraz właściciele nieruchomości, którzy nie są obowiązani do ponoszenia opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi na rzecz gminy, wykonując obowiązek określony w art. 5 ust. 1 pkt 3b, są obowiązani do udokumentowania w formie umowy korzystania z usług wykonywanych przez gminną jednostkę organizacyjną lub przedsiębiorcę posiadającego zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych lub osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków i transportu nieczystości ciekłych - przez okazanie takich umów i dowodów uiszczania opłat za te usługi”.

Zgodnie z §9 Regulaminu utrzymania czystości i porządku w gminie Kudowa-Zdrój „Zbiornik bezodpływowy należy opróżniać na tyle często aby zapewnić ciągłość jego użytkowania i nie dopuścić do wydostania się nieczystości ciekłych poza zbiornik, jednak nie rzadziej niż dwa razy w roku.” 

W 2024 roku samorządy będą musiały złożyć pierwsze sprawozdania z przeprowadzanych kontroli do Wojewódzkich Inspektoratów Ochrony Środowiska. Przypominamy, że nieposiadanie wymaganej umowy oraz nieopróżnianie szamba czy przydomowej oczyszczalni z należytą częstotliwością przez właściciela nieruchomości, podlega karze grzywny.

Przypominamy o obowiązku zgłoszenia swojego urządzenia sanitarnego (zbiornik bezodpływowy lub przydomowa oczyszczalnia ścieków) do gminnej ewidencji zbiorników bezodpływowych i przydomowych oczyszczalni ścieków.

 

BUDOWA PRZYDOMOWEJ OCZYSZCZALNI ŚCIEKÓW

Przydomowe oczyszczalnie ścieków muszą spełniać wymagania dotyczące efektywności oczyszczania określone w rozporządzeniu Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dnia 12 lipca 2019 r. w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego oraz warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu do wód lub do ziemi ścieków, a także przy odprowadzaniu wód opadowych lub roztopowych do wód lub do urządzeń wodnych. 

Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków o przepustowości do 7.5 m3 na dobę nie wymaga pozwolenia na budowę, natomiast wymaga zgłoszenia robót budowlanych we właściwym dla miejsca inwestycji Starostwie Powiatowym (ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane). W sytuacji, gdy przepustowość oczyszczalni będzie przekraczać 7.5 m3 na dobę, wówczas niezbędne jest wykonanie dokumentacji projektowej oraz uzyskanie przez inwestora pozwolenia na budowę. Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków wymaga również zgłoszenia wodnoprawnego na  „wykonanie urządzeń wodnych służących do wprowadzania do ziemi ścieków oczyszczonych w przydomowej oczyszczalni ścieków na potrzeby zwykłego korzystania z wód”.

 

Właściciel wybudowanej przydomowej oczyszczalni ścieków oddanej do użytku jest zobowiązany do:

1.      Poinformowania Urzędu Miasta o zakończeniu budowy oczyszczalni w postaci zgłoszenia do ewidencji zbiorników bezodpływowych oraz przydomowych oczyszczalni ścieków;

2.      Dostarczenia do tutejszego urzędu kopii nowo podpisanej umowy na wywóz 
i unieszkodliwianie nieczystości płynnych  z przydomowej oczyszczalni ścieków 
z podmiotem posiadającym stosowne zezwolenie na prowadzenie działalności 
z zakresu opróżniania zbiorników bezodpływowych oraz przydomowych oczyszczalni i transportu nieczystości ciekłych na ternie Gminy Kudowa-Zdrój.

3.      Dostarczenia do tutejszego urzędu kopii zgłoszenia wodnoprawnego oraz certyfikatu oczyszczalni przydomowej „CE”.