Logo Miasta Kudowa Zdrój
Powróć do: ATRAKCJE TURYSTYCZNE

Pomnik Trzech Kultur

Jest to ciekawostka turystyczna położona w Czermnej – najstarszej dzielnicy Kudowy-Zdrój. Znajduje się na trasie zielonego szlaku turystycznego, który biegnie z Kudowy do Błędnych Skał, obok boiska sportowego „LUKS Czermna”.

Pomnik zbudowany został tuż przed uroczystościami millenijnymi w 1999 roku dla upamiętnia wspólnej historii czeskich, niemieckich i polskich mieszkańców tych ziem. Konstrukcję pomnika zbudowano w postaci trzech kolumn podtrzymujących czerwony łuk tęczy. Wysokość kolumn symbolizuje długość lat, jakie dany naród zamieszkiwał Czermną. Z kolei kamienie na budowę filarów przywiezione zostały z trzech państw: Czech, Niemiec i Polski. Na każdej kolumnie umieszczono tablicę pamiątkową – każdą w innym języku. Pod płytami, w specjalnej niszy, umieszczone zostały symboliczne kamienie.

Pomnik jest symbolem zawiłej historii i bogactwa kulturowego na terenie Ziemi Kłodzkiej, wynikającego z dziejowej zawieruchy oraz pojedynczych ludzkich losów. Kamienna rzeźba to forma dziękczynienia dla tak odmiennych grup narodowościowych, jakimi są Czesi, Niemcy i Polacy, za cały wkład wniesiony w szeroko pojęty rozwój regionu- ze szczególnym uwzględnieniem rozbudowy i rozwoju Czermnej.

IMG-20201104-WA0029