Trudne warunki geograficzne pozwoliły na stworzenie mocnej grupy religijnej, wzmacniającej się słowem bożym. Do rdzennej ludności przybywali uchodźcy z Czech, prześladowani za wiarę. Na potrzeby rosnącej gminy w 1813 roku postawiono we wsi drewniany kościółek ewangelicki. Ze względu na swoje małe gabaryty, wkrótce nie był w stanie pomieścić dużej grupy wyznawców.
Na mocy ugody i dekretu króla Fryderyka Wilhelma III z roku 1817 o połączeniu kościołów luterańskiego i reformowanego w jeden „organizm kościelny” w 1829 roku władze pruskie oficjalnie uznały parafię reformowaną w Pstrążnej. Do parafii przydzielono pierwszego na stałe pastora Ernsta Bergmanna. Dzięki jego staraniom w 1848 roku powstał kamienny kościół w stylu neogotyckim. Budowa trwała niespełna rok, a to głównie za sprawą miejscowych rzemieślników, przede wszystkim kamieniarzy, na czele z rodziną Benesch. Duży wkład i wsparcie finansowe miała władze pruskie, fundacja Gustav-Adolf-Werk, Konsystorz Kościoła Ewangelickiego oraz miejscowa społeczność ewangelicka.
Styl klasycystyczny kościoła odzwierciedla w pełni doktrynę religijną kościołów reformowanych. Jego wnętrze jest skromne. Wyposażenie obejmuje organy zbudowane nieco później w 1863 roku, kazalnicę, chrzcielnicę i stół ołtarzowy bez żadnych ozdób. W kościele nie ma malowideł ściennych, obrazów, wizerunku świętych itd. W prezbiterium kościoła znajduje się jedynie krzyż. Wokół kościoła rozciąga się cmentarz. Po II wojnie światowej większość zabytkowych nagrobków zostało zniszczonych i okradzionych.
Z licznej gminy ewangelickiej pozostała mała grupa wyznawców. Większość wyemigrowała po wojnie do Niemiec i Czech. W 2016 roku wnętrze kościoła zostało odnowione zgodnie pierwowzorem. W następnym roku odrestaurowano organy. Nabożeństwa odbywają się nieregularnie ze względu na to, że parafia nie posiada na stałe pastora. Opiekunem duchownym jest ksiądz, administrator dojeżdżający z Kleszczowa, a także pastor z Hronowa (Czechy).
Dodatkowe informacje można uzyskać na tablicy znajdującej się na budynku skansenu w Pstrążnej.