SINGLETRACK GLACENSIS KUDOWA

Dojazd do Singletrack Glacensis Kudowa – Pętla Zielona, Czarna, Niebieska
Trasa dojazdu do Kudowskich Single Tracków, należy zachować szczególną ostrożność przy przekraczaniu Drogi Krajowej Nr 8.

Dojazd do Singletrack Glacensis Kudowa – Pętla Czerwona

Singletrack Glacensis “Źródełko” – Pętla Zielona
Umożliwia spróbowanie tras MTB osobom rozpoczynającym swoją przygodę z tego rodzaju rowerami. Proste, ale urozmaicone podjazdy i zjazdy wijące się brzozowickimi lasami oferują początkującym mnóstwo radości ze szczyptą adrenaliny. Cała rodzina, wyposażona w kaski, może cieszyć się ładnym dniem, korzystając z uroków kudowskiej przyrody.

Singletrack Glacensis “Widoczek” – Pętla Czerwona
Singletrack „Widoczek” to czysty „flow”. Wyprofilowane bandy, liczne muldy, skocznie typu „stolik”, elementy pumptrackowe – wszystko to daje użytkownikom 100% satysfakcji. Trasa nie jest zbyt trudna, użytkownik nisko- lub średniozaawansowany skorzysta z niej przy zachowaniu odpowiedniej szybkości jazdy. A warto, widoki na trasie zapierają dech, zarówno te czeskie, ukazujące m.in. przygraniczne miasto Náchod, widocznego w oddali brata bliźniaka Szczelińca – szczyt Ostasz, jak i polskie – Kudowa, Błędne Skały czy piętrzący się w oddali masyw Karkonoszy ze Śnieżką na czele.

Singletrack Glacensis “Za Rzeką” – Pętla Niebieska
„Za rzeką” to ścieżka poprowadzona wzdłuż granicy polsko-czeskiej. Na trasie trzeba uważać… bo można napotkać stado muflonów. Ale choć pętla ta obfituje w zjazdy i podjazdy, ich trudność nie wystraszą mniej doświadczonego rowerzysty. A widoki… w niejednym miejscu trzeba będzie stanąć, żeby zrobić zdjęcie i zabrać do domu choć część uroku tego miejsca.

Singletrack Glacensis “Everest” – Pętla Czarna
Ścieżka „Everest”… wooohaaa! Nie polecamy jej początkującym rowerzystom. Ci, którzy zamiast hamować, dokręcają na zjazdach, a widząc dropa, zawsze z niego skoczą, poczują się jak Kubuś Puchatek rozpoczynający słoik miodu

LOKALNE TRASY ROWEROWE

Pętla Polsko – Czeska Mała – Niezaawansowana

Pętla wiodąca ścieżkami wzdłuż granicy Polsko – Czeskiej, niewielkie przewyższenia, idealna na niedzielny, rowerowy wypad z rodziną.

Pętla Polsko – Czeska Średnio Zaawansowana

Coś dla nieco bardziej doświadczonych miłośników kręcenia. Długi, asfaltowy podjazd pod Pstrążną, krótki łącznik szutrowy przy przejściu granicznym i kilka ciekawych atrakcji mijanych po drodze: Kaplica Czaszek w Czermnej oraz Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego w Pstrążnej.

Pętla Polsko – Czeska Duża Zaawansowana

Kolarska autostrada, położona w samym środku Parku Narodowego Gór Stołowych. Najpierw od Kudowy niecałe 8 km podjazdu, równiutkim jak stół asfaltem, w gęstym lesie (trasa idealna na gorące dni), krótki łącznik, lekko mówiąc, z nieciekawą nawierzchnią (ok. 2 km), potem genialny zjazd do Ostrej Góry z równie genialnie przebijającymi się przez las widokami. Po czeskiej stronie więcej po płaskim, ścieżki rowerowe oraz drogi o małym natężeniu ruchu. Warto objechać w obie strony.

Polsko – Czeska Pętla Duża Zaawansowana Plus

Pętla, dla których podjazd pod Karłów to za mało. Mająca praktycznie taki sam przebieg trasa, jak poprzednia. Z jednym, niemałym wyjątkiem. Kultowa w okolicach Vysoká Srbská, stanowiąca wyzwanie dla wielu. Jeśli dla Ciebie nie, to prawdopodobnie powinieneś jeździć po przełęczach alpejskich. Warto objechać w obie strony.

Pętla Polsko – Czeska Peklo (Náchod)

Najczęściej wybierana trasa na piwne wypady rowerowe, przez Czechów. Biegnie wzdłuż rzeki Metuje, która w upalne dni przyjemnie uderza chłodem. Niewielkie przewyższenia, równy asfalt, ale też sporo aktywnych sąsiadów z południa, spacerujących z psami, bez psów, rolkarze i oczywiście cykliści. W punkcie destynacyjnym znajduje się restauracja z typowymi dla kuchni czeskiej daniami.

Pętla Polsko – Czeska Peklo (Rynek Nove Mesto nad Metuji) – plus łącznik szutrowy

Druga z trzech propozycji dojazdu do Pekla, zalecany rower o wyższym profilu opony niż szosowy. Dodatkowo do zobaczenia urokliwy rynek w Nowym Mieście nad Metują.

Pętla Polsko – Czeska Peklo (Jiráskova Chata)

Zdecydowanie najładniejsza widokowo opcja dojazdu do czeskiego Pekla. Obowiązkowym miejscem do odwiedzenia w trakcie wycieczki jest punkt widokowy pod Jiráskovą Chatą w Dobrosovie. Po drodze  z pewnością nie umkną naszej uwadze liczne bunkry i fortyfikacje z okresu II Wojny Światowej. Warto objechać w obie strony.

Pętla Polska – Pod Błędnymi Skałami – Asfaltowo – Szutrowa

Trasa zalecana przynajmniej na rowery Gravelowe. Biegnąca szlakami u podnóży Błędnych Skał. Dla osób, które mają nieco wyższe umiejętności zjazdowe i zdecydowały się wybrać rower typowo górski polecam w okolicach punktu 3. (Rozdroże pod Lelkową) przejechać trasę Szlakiem Niebieskim.

Pętla Polska – Drogą Stu Zakrętów

Klasyczna pętla wśród lokalnych szosowców. Od zjazdu z  Drogi Stu Zakrętów, przez Łężyce w kierunku Dusznik świetna asfaltówka w dół, piękne widoki dookoła, czyli to co kolarze lubią najbardziej. Uwaga na plomby, na odcinku od Kotła do Dańczowa.