Kudowa-Zdrój – Błędne Skały

Trasa wycieczki prowadzi z centrum Kudowy-Zdroju do jednego z najbardziej charakterystycznych obiektów przyrody Parku Narodowego Gór Stołowych – Labiryntu Błędnych Skał. Wycieczkę rozpoczynamy zielonym szlakiem przy ul. S. Moniuszki, przy głównym wejściu do Parku Zdrojowego. Szlak ten prowadzi przez Górę Parkową (najwyższy punkt miasta – 477m n.p.m.) do dzielnicy Czermna. Na szczycie wzniesienia znajduje się punkt widokowy Altana Miłości, z którego rozpościera się wyjątkowy widok na panoramę miasta. Po drodze mijamy ewangelicki kościół (nieczynny). Schodząc do Czermnej brukowaną drogą, dochodzimy do cmentarza parafialnego, przy którym znajduje się kościół pw. Św. Bartłomieja Apostoła wraz ze słynną Kaplicą Czaszek oraz zabytkową Dzwonnicą z 1603 r. Nieopodal Kaplicy, przy ul. B. Chrobrego, zwiedzić można również Szlak Ginących Zawodów. Wracając na szlak kierujemy się w górę w stronę Bukowiny Kłodzkiej. Należy zachować szczególną ostrożność, gdyż odcinkowo szlak biegnie wzdłuż drogi dojazdowej do Pstrążnej. Po drodze mijamy pomnik Anny Świdnickiej oraz Pomnik Trzech Kultur (Uwaga! wchodzimy na ulicę T. Kościuszki). Idąc dalej w górę dochodzimy do zielonego domku, w którym znajduje się Ruchoma Szopka. Tuż za nim, skręcamy w lewo, tym samym schodząc z drogi asfaltowej z powrotem w dukt leśny. Dochodzimy do Bukowiny Kłodzkiej, skąd dochodzimy do parkingu górnego przy Błędnych Skałach.

Przejście przez labirynt Błędnych Skał zajmuje ok. 45 min. do 1 godz., w zależności od natężenia ruchu turystycznego.

Po wyjściu z labiryntu kierujemy się zielonym szlakiem do skrzyżowania ze szlakami czerwonym i niebieskim, które biegną równolegle do siebie. Wchodzimy na czerwony szlak i idziemy w dół do skrzyżowania z Rozdrożem pod Lelkową. Stamtąd kierujemy się w kierunku na Jakubowice, idąc cały czas czerwonym szlakiem, który biegnie bezpośrednio do Kudowy- Zdroju.

Wychodząc na szlak trzeba wiedzieć, że jest to całodzienna wycieczka i należy się do niej odpowiednio przygotować. Należy zabrać ze sobą coś do jedzenia i picia oraz coś słodkiego. Na szlaku nie ma możliwości zrobienia zakupów. Możliwość zakupów jest tylko w Czermnej! Na terenie labiryntu nie ma żadnych punktów gastronomicznych!

Czas wycieczki:

Kudowa Zdrój (ul. S. Moniuszki)–> Ruchoma Szopka ok. 1h 20min.- 4,2km

Ruchoma Szopka-> Błędne Skały (górny Parking) ok. 1h 45min.- 4km

Błędne Skały-> Rozdroże pod Lelkową ok. 30min. 2km

Rozdroże pod Lelkową-> Kudowa- Zdrój ok. 1h 50min.- 4,8km

Czas przejścia: ok. 5h 25min.

Długość trasy: ok. 15 km

Kudowa-Zdrój – Krucza Kopa

Wyruszamy z centrum miasta zielonym szlakiem biegnącym z Kudowy do Darnkowa wzdłuż ul. 1go Maja (droga 387). Szlak ten pokrywa się z czerwonym szlakiem w kierunku Błędnych Skał. Dochodząc do rozwidlenia skręcamy w prawo (przy O. W. „Wrzos”)  i ponownie wchodzimy na szlak zielony. Jest to bardzo urokliwy odcinek, biegnący praktycznie cały czas lasem. Można tam poczuć piękno dzikiej przyrody. Odległość od cywilizacji pozwala się wyciszyć,  odetchnąć pełną piersią oraz oczyścić umysł. Po dojściu do punktu widokowego Krucza Kopa czeka na nas niesamowity widok na pobliskie Wzgórza Darnkowskie. Można tu chwilę przysiąść, posilić się, odpocząć i zebrać siły na drogę powrotną.

Wracając kierujemy się niebieskim szlakiem biegnącym do pobliskiej wsi Darnków. Schodzimy do głównej drogi w wiosce i dochodzimy do pensjonatu „Zacisze”, przy którym skręcamy w prawo, wchodząc na czerwony szlak, biegnący w kierunku Jerzykowic Wielkich. Kierując się w stronę Kudowy- Zdrój, mijamy punkt widokowy „Wielki Kamień”. Po wyjściu z Jerzykowic, wchodzimy na drogę asfaltową (ul. Słoneczna), która prowadzi do centrum miasta. Po drodze zachęcamy do odwiedzenia „Ekocentrum Parku Narodowego”, gdzie podziwiać można nowoczesne wystawy multimedialne, prezentujące faunę i florę Parku Narodowego Gór Stołowych.

Wychodząc na szlak trzeba wiedzieć, że jest to całodzienna wycieczka i należy się do niej odpowiednio przygotować. Należy zabrać ze sobą coś do jedzenia i picia oraz coś słodkiego. Na szlaku nie ma możliwości zrobienia zakupów.

Czas przejścia między odcinkami
Kudowa- Zdrój-> O.W. „Wrzos” ok. 30min.- 1,4km

O.W. „Wrzos”-> Krucza Kopa ok. 1h 50min.- 5km

Krucza Kopa-> Pensjonat „Zacisze” (Dańczów) ok. 1h 30min.- 4,7km

Pensjonat „Zacisze”-> Kudowa- Zdrój (centrum miasta) ok. 1h 20m.- 4,5km

Całkowity czas przejścia: ok. 5h 10min.
Długość trasy: ok. 15,6 km

Mapa szlaków turystycznych