Szczeliniec Wielki

Szczeliniec Wielki to najwyższy szczyt Gór Stołowych – znajduje się na wysokości 919 m n.p.m. i jest  wyjątkową atrakcją turystyczną na skalę krajową i światową. Jest on pozostałością najwyższego poziomu Gór Stołowych, w którym erozja wyrzeźbiła wspaniałe formy skalne. Do najbardziej znanych formacji należą między innymi “Kwoka”, “Mamut” (zwany także “Małpoludem”), “Wielbłąd”, “Głowa Księżniczki Emilki”, “Słoń” i “Kazalnica”. Niezwykle ciekawym fragmentem Szczelińca Wielkiego jest tzw. “Piekiełko”- jest to szczelina skalna o długości ok. 100 m i głębokości blisko 20 m ze specyficznym mikroklimatem o niskiej temperaturze i dużej wilgotności powietrza. Z uwagi na panujące tam warunki klimatyczne, na dnie “Piekiełka” śnieg zalega zwykle do połowy czerwca.

Dojazd do Szczelińca Wielkiego prowadzi „Szosą Stu Zakrętów” do niewielkiej miejscowości Karłów, położonej w samym sercu Parku Narodowego. W sezonie letnim (maj- wrzesień) funkcjonuje komunikacja miejska na trasie Kudowa- Karłów. Poza sezonem dojazd możliwy jest wyłącznie we własnym zakresie.

Po dotarciu do Karłowa, samochód można zaparkować na jednym z parkingów – postój za cały dzień wynosi około 10 zł., w zależności od parkingu. Stamtąd kierujemy się czerwonym szlakiem około 1 km do wejścia na Szczeliniec. Na szczyt prowadzą kamienne schody – w zależności od przewodnika jest ich 680 lub 682. Zbudowane zostały na przełomie XVIII
i XIX w. przez Franciszka Pabla i z pewnymi przeróbkami służą turystom do dnia dzisiejszego.

Na Szczeliniec Wielki można się również dostać pieszo bezpośrednio z Błędnych Skał. Są dostępne dwie trasy – czerwonym szlakiem przez „Pustelnik” około 5 km lub przez Ostrą Górę i Pasterkę około 4 km. Najpierw kierujemy się zielonym szlakiem przez Ostrą Górę do Pasterki, a następnie z Pasterki żółtym szlakiem do Szczelińca. Można również podjechać autem drogą prowadzącą do schroniska młodzieżowego w Pasterce. Tam na parkingu zostawić auto i żółtym szlakiem około 1km zejść na Szczeliniec.