ul. Pstrążna 14,
tel./fax: 74 8662 843
e-mail: skansen@kudowa.pl
strona internetowa : Skansen

Bilety wstępu:
Normalne – 9 zł
Ulgowe – 7 zł

Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego

Skansen, jak potocznie jest nazywane Muzeum, jest malowniczo położony ma zboczu góry w Pstrążnej. W najwyżej położonym punkcie, przy dobrej pogodzie i widoczności, można obserwować górę „Śnieżkę” oraz pasmo Karkonoszy. Muzeum opiera się głównie na starych chatach i domach z wiejskiej dzielnicy Kudowy oraz zabytkowych obiektach budownictwa drewnianego z całego regionu. Na jego terenie można zwiedzać kompletne zabudowania wiejskie, obejmujące 17 zabytkowych obiektów. Oprócz budowli zachowano i zrekonstruowano wyposażenie wnętrz i pomieszczeń, w tym m.in. działający sklep kolonialny. Na miejscu znajduje się również zabytkowa kuźnia (wciąż czynna), zrekonstruowany wiatrak, dzwonnica, „Ogród Baby Jagi” oraz liczne obiekty tzw. małej architektury.

Na terenie Muzeum można oglądać wystawy rękodzieła, rzemiosła artystycznego, nabyć pamiątki oraz skosztować wypiekanego na miejscu wiejskiego chleba ze smalcem.

Na terenie tego ludowego muzeum organizowane są co roku cykliczne imprezy folklorystyczne- mi in. przegląd zespołów ludowych „Róża Kłodzka”, wypieki i konsumpcja chleba na zakwasie oraz innych produktów wiejskich.