Znajduje się u podnóża Góry Parkowej, pomiędzy sanatorium „Zameczek” i sanatorium „Bristol”. Jest to stosunkowo młoda atrakcja turystyczna miasta – powstała bowiem w 2015 roku. Zbudowana jest z piaskowca i wykonana została w niedalekim kamieniołomie w Radkowie.

Leśny Lud początkowo budził wiele kontrowersji wśród mieszkańców miasta, jednak z upływem czasu rzeźba została  zaakceptowana i mimowolnie stała się kolejną atrakcją turystyczną Kudowy. Cieszy się ona dużą popularnością wśród odwiedzających miasto turystów, którzy zazwyczaj swoje pierwsze kroki kierują do Parku Zdrojowego i przy okazji natrafiają na Leśnego Luda.

Wiele osób początkowo upatrywało podobieństwa do pana Urbana, jednak nie ma on nic wspólnego z rzeźbą. Według jednej z legend Leśny Lud siedzi na olbrzymim skarbie, który został ukryty dawno temu pod Górą Parkową przez Liczyrzepę. Polecił on Ludowi  pilnować kosztowności i oddać je mieszkańcom dopiero wtedy, gdy spełnią kilka warunków. Nie zostały one jednak do dziś spełnione, w związku z czym skarb nadal spoczywa pod Górą.

Turyści odwiedzający miasto bardzo chętnie fotografują się z rzeźbą, jednocześnie snując własne domysły na temat Luda – m. in. gdzie znajdują się jego nogi, czy też dlaczego wychodzi on z Góry Parkowej. Odpowiedzi na te pytania zna tylko sam zainteresowany.