Od pewnego czasu na Dolnym Śląsku panuje nowy trend na ustawianie w często odwiedzanych miejscach rzeźb osób lub postaci, które poniekąd są z danym miejscem związane. W ten oto sposób, w połowie września 2010 roku w kudowskim Parku Zdrojowym pojawiła się rzeźba Ogrodnika odpoczywającego na ławce. Wykonana została z brązu, a jej autorem jest Jerzy Bokrzycki z Wierzbic.

Znajduje się ona na głównej alei Parku, tuż obok Pijalni Wód Mineralnych oraz sanatorium „Zameczek”. Ogrodnik trzyma w rękach atrybut swego zawodu – konewkę, na której widnieje herb Kudowy. Nie bez powodu akurat taka rzeźba została umiejscowiona w kudowskim Parku. Od XVIII wieku, a więc od początku istnienia Parku Zdrojowego, pieczę nad nim sprawował ogrodnik. Jego zadaniem było dbanie o drzewa i krzewy parkowe, infrastrukturę, a także o czystość na alejkach. Pilnował również, by spacerujący kuracjusze i turyści byli odpowiednio ubrani, gdyż w tamtejszych latach w Parku obowiązywał specjalny strój wyjściowy, który zależny był od pory dnia.

Ogrodnik dodatkowo codziennie otwierał i zamykał bramy prowadzące do Parku, ponieważ był on wówczas ogrodzony i zamykany na noc. Spacery możliwe były tylko w dzień. Od chwili, gdy ławeczka pojawiła się w Parku, kuracjusze i turyści przebywający w Uzdrowisku, chętnie na niej przysiadają i robią sobie pamiątkowe zdjęcia, którymi chętnie dzielą się w sieci. Ławeczka stanowi ciekawy element małej architektury i doskonale wpisuje się w pejzaż Parku Zdrojowego.