Talenty dla Firm w czesko-polskim przygraniczu

    

 

Tytuł projektu: "Talenty dla Firm w czesko-polskim przygraniczu"

Wartość projektu: 70 800.00 zł

 

Skrócony opis projektu:  Projekt ma na celu nawiązanie i wzmocnienie współpracy, wymianę doświadczeń oraz prezentację przykładów dobrej praktyki z celem podniesienia u młodego pokolenia zainteresowania o technikę,
branże techniczne i dzięki temu związane zawody, wymagane w firmach działających w regionie.Tradycyjna wymiana informacji i doświadczeń zostanie zastąpiona wyjątkową formą konkursów w ustawianiu zestawów politechnicznych. Integralną częścią są wzajemne spotkania instytucji kształcących, pracodawców i dzieci.


LOSOWANIE PATRONÓW

Głównym założeniem projektu jest rozwijanie zainteresowań konstruktorskich wśród młodzieży szkolnejoraz zainteresowanie jej kształceniem zawodowym. Swój akces w realizacji projektu wyrazili uczniowie: Szkoły Podstawowej nr 2, Szkoły Podstawowej nr 3 i Zespołu Szkół Społecznych w Słonem, a także uczniowie szkoły gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej tworząc tym samym trzy sześcioosobowe zespoły. Ważnym elementem realizacji projektu jest także współpraca z lokalnymi przedsiębiorstwami produkcyjnymi mowa tu o: Wemeco Poland sp. z o.o., Tevema Automotive Sp. z o.o. oraz Twentebelt Poland sp. z o. o. Każda firma objęła patronat nad jedną z trzech drużyn. Wybór patronów został dokonany w drodze losowania, które odbyło się (12.04. br.) w Sali Lustrzanej Sanatorium Uzdrowiskowego „Polonia”. Oprócz uczniów i przedstawicieli firm wśród zaproszonych gości byli m.in. dyrektorzy szkół, nauczyciele oraz przedstawiciele Izby Gospodarczej Województwa Kralovohradeckiego, która jest Partnerem Wiodącym Gminy Kudowa-Zdrój w realizacji tego projektu.


PÓŁFINAŁ W RYCHNOVIE NAD KNEZNOU W REPUBLICE CZESKIEJ

Jedna z naszych  drużyn wzięła gościnny udział w czeskich  półfinałach, które odbyły się 2 czerwca br. w Rychnowie na Kneznou. Choć nasz zespół nie był oceniany przez sędziów to przez cały czas towarzyszył nam duch walki.


PÓŁFINAŁ W KUDOWIE-ZDROJU

Nasz półfinał odbył się 13 czerwca br. w Teatrze Zdrojowym. Punktulanie o godz. 9:30 cztery drużyny, w tym jedna z Czech, która nie była poddawana ocenie, rozpoczęły zmagania o to, kto pojedzie reprezentować Kudowę-Zdrój na Wilekim Finale w Hradec Kralove. Po trzech godzinach zmagań jury przystąpiło do oceny kostrukcji wykonanych  przez zawodników. Jednym z kryteriów był czas w jakim konstrukcja została wykonana. Decyzją sędziów zwycięzcami półfinału w Kudowie-Zdroju a tym samym jej reprezentantami została drużyna Szkoły Podstawowej nr 3 w Czermnej wraz ze swoim opiekunem technicznym p. Rafałem Rogólskim z firmy Tevema Automotive Sp z o.o.DZIEŃ TECHNIKI W REPUBLICE CZESKIEJ

Jednym z założeń  projektu "Talenty dla Firm w czesko-polskim przygraniczu" jest zainteresowanie młodego pokolenia techniką, w związku z tym nasi uczniowe, którzy zgłosili się do projektu oprócz konstruktorskich zmagań wzięli udział w Dniu Techniki w Repuplice Czeskiej, a dokładnie w Hradec Kralove. Naszą przygodę z techniką rozpoczeliśmy w Centrum Źródeł Odnawialnych. Na początek obejrzeliśmy film opowiadający o źródłach energii odnawialnej jakimi są: woda, wiatr, biomasa i słońce. Następnie zwiedziliśmy ekspozycję i widzieliśmy kilka doswiadczeń, dzięki którym pokazałay nam jak powstaje tornado albo burza z piorunami.  
Zwiedziliśmy również zabytkową elektrownię wodną. Drugim punktem naszego wyjazdu była wizyta w planetarium. Tam podróżowaliśmy przez przestworza galaktyki poznając cały układ słoneczny, gwiazdozbiory i zodiaki. Spacer po mlecznej drodzie na każdym wywarł niezapomniane wrażenie.DZIEŃ TECHNIKI W POLSCE

Uczniowie z Republiki Czeskiej biorący udział w projekcie przyjeżdzając na Dzień Techniki do Polski mieli okazję zwiedzić dwa z czterech zakładów działających na terenie Kudowy-Zdroju produkujących części wykorzystywane m.in. w przemyśle samochodowym przy udziale nowoczesnych technologii. Kolejnym punktem była wizyta w Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego w Pstrążnej, tam zwiedzając muzelane ekspozycje, przekonaliśmy się w jak zaawansowanym technicznie świecie żyjemy i jakie czerpiemy z tego korzyści. Na koniec odwiedziliśmy Muzeum Paiernictwa w Dusznikach-Zdroju. Historia papieru oraz jego czepranie tylko potwierdziała fakt, że nowoczesne technologie skutecznie ułtawiają i przyspieszają procesy, które jeszcze do  niedawna potrzebowały niekiedy kilku lat.   


 


   

 

 

 

 

 

 

powrót

Zobacz nasz Facebook
Projekt i wykonanie : strimeo.tv
Kontakt do Webmastera
Valid XHTML 1.1