Pogoda


Kamera w Kudowie

Park Zdrojowy


Cyfryzacja telewizji naziemnej w Kudowie-Zdroju

dodano 09 Kwietnia 2013  
Cyfryzacja telewizji naziemnej w Kudowie-Zdroju

Cyfryzacja telewizji naziemnej w Polsce, czyli zastąpienie tradycyjnej techniki nadawania analogowego nowoczesną techniką cyfrową, należy do jednego z najważniejszych projektów w sferze publicznej łączących zagadnienia społeczne, ekonomiczne i techniczne. Sygnał analogowy ma być całkowicie zastąpiony przez cyfrowy (co oznacza wyłączenie nadajników analogowych) – w Kudowie-Zdroju w dniu 22 kwietnia 2013 r. Emisja cyfrowa zostanie włączona po ok. 5 godzinach od wyłączenia emisji analogowej.
Wdrożenie, opartej na standardzie DVB-T, naziemnej telewizji cyfrowej stanowić będzie zasadniczy zwrot technologiczny.

 

Cyfrowa technika nadawania sygnału telewizyjnego umożliwi:

  • nadawanie większej liczby programów telewizyjnych,
  • poprawę jakości obrazu i dźwięku,
  • wprowadzenie telewizji wysokiej rozdzielczości HDTV(High Definition Television),
  • równoległe nadawanie kilku ścieżek dźwiękowych (np.w kilku językach oraz dźwięku przestrzennego)

Tradycyjne analogowe odbiorniki telewizyjne nie są zdolne do odbioru emisji cyfrowych. Dlatego odbiór emisji cyfrowych wiąże się z koniecznością zastosowania jednego z dwóch rozwiązań:

  1. dołączenie do analogowego odbiornika telewizyjnego odpowiedniego urządzenia umożliwiającego odbiór sygnału cyfrowego popularnie nazywanego dekoderem,
  2. wymiana analogowego telewizora na cyfrowy.

Odbiorcy nie będą więc zmuszeni do całkowitej wymiany posiadanego sprzętu odbiorczego, gdyż do odbiorutelewizji cyfrowej może być wykorzystywany tradycyjny odbiornik telewizyjny wzbogacony o specjalny zewnętrzny dekoder. Jeżeli dotychczasowa analogowa telewizja odbierana jest za pomocą aktualnie posiadanej anteny bez zakłóceń to prawdopodobnie nie będzie potrzeby wymiany takich anten. Odbiór telewizji cyfrowej nie wymaga instalowania nowych anten odbiorczych, ponieważ sygnał jest nadawany w tym samym paśmie co dotychczasowa telewizja analogowa i może być odbierany przy użyciu dotychczasowej instalacji antenowej.

Specyfika sygnału telewizji DVB-T pozwala na odbiór programów przy użyciu mniejszych i przenośnych anten. W pobliżu stacji nadawczych odbiór powinien być możliwy przy użyciu najprostszych anten teleskopowych nawet
wewnątrz budynków.

Spraw, by Twój telewizor odbierał sygnał cyfrowy. Dasz radę!

załączone pliki
cyfryzacja cyfryzacja» [ 192.45 kB ]
‹ zobacz wszystkie aktualności
Zobacz nasz Facebook
Projekt i wykonanie : strimeo.tv
Kontakt do Webmastera
Valid XHTML 1.1